JAK VYBRAT REPRODUKTOR

Věděli jste, že první se vybírají právě reproduktory a až podle reproduktorů se navrhuje a staví vhodná reprobedna? Reproduktor a reprobedna jdou ruku v ruce, je tak dobré vědět několik zásadních věcí, které ovlivní výsledný projev celého systému.

Začátkem je dobré zdůraznit, že náš katalog obsahuje širokou nabídku značkových a kvalitních reproduktorů. Toto je důležité zdůraznit, protože jen ověřené značky uvádějí skutečné parametry potřebné pro reálný výpočet vhodné reprobedny. Ačkoliv papírově vypadají značkové reproduktory oproti No name reproduktorům slabší a horší, věřte, že realita je naprosto opačná. U No name reproduktorů nikdy nenaladíte správnou reprobednu.

Ale pojďme se podívat na samotný postup výběru reproduktorů.

 

1. REPRODUKTORY DLE POUŽITÍ

Nejzákladnější rozdělení reproduktorů je dle typu použití. Některé reproduktory jsou vhodné pro domácí hifi, jiné pro klubové sestavy či pro automobily. Toto nejzákladnější rozdělení je u nás členěno v podkategoriích a s výběrem vhodného reproduktoru pro určený systém máte jistotu, že nevyberete špatně.

 

2. VÝBĚR DLE FREKVENČNÍ CHARAKTERISTIKY

Frekvenční charakteristika reproduktoru zní složitě, je to ale jednoduché a nejzákladnější rozdělení. Frekvence se vyjadřuje v hertzech (Hz) a udává nám, jaké pásmo dokáže reproduktor zahrát.

Abychom výběr co nejvíce usnadnili, využijete na našem e-shopu v levém sloupečku filtr Typ reproduktoru. Ten vyselektuje:

  • Subwoofery (reproduktory hrajicí ty nejhlubší tóny = cca 15 - 500 Hz)
  • Basové reproduktory (reproduktory pro basové pásmo = cca 30 - 1500 Hz)
  • Středobasové reproduktory (reprodukce basového a středového pásma = cca 50 - 7000 Hz)
  • Výškové reproduktory (reprodukce nejvyšších tónů = cca 2000 - 25000 Hz)
  • Širokopásmové reproduktory (zahrají od basů až po výšky = cca 50 - 20000 Hz)

Cílem je sestavit takové složení reproduktorů, aby pokrývalo co nejširší rozptyl Hz.

Příklad: Pokud například bude záměrem složit regálové reprobedny s dvěma měniči, vybereme středobasový reproduktor 50 - 4500 Hz a protože by nám chyběly výškové frekvence 4500 - 20000 Hz, doplníme reprobednu o výškový reproduktor s frekvencí 4000 - 20000 Hz například.

 

3. SJEDNOCENÍ IMPEDANCÍ (Ohmy)

Toto je trochu složitější téma, je ale velmi důležité. Ohmy reproduktoru nám udávají odpor vůči zesilovači. Důrazně se nedoporučuje připojit reprobednu s menší výslednou impedancí k zesilovači s vyšší impedancí. Opačné připojení není vhodné, ale nehrozí poničení.

Nejprve se tedy podíváme, jakou impedanci ideálně zvolit. Většina domácích receiverů / zesilovačů je stabilních do 4 a 8 Ohmů, přičemž při 4 Ohmech má vyšší příkon. Budeme-li se držet požadovaného výsledného odporu reproduktorů 4 Ohmy, vystávají nám následující možnosti.

Při využití jednoho reproduktoru, například pro subwoofer, či širokopásmovou reprobednu je výběr jednoduchý, použije se 4 Ohmový reproduktor. Pokud bude mít dvě cívky, to znamená místo 2 konektorů (+ a -) budou 4 konektory (+ a - a + a - ), pak je potřeba vybrat variantu 2+2 Ohmy (sériové zapojení s výsledkem 4 Ohmy), nebo 8+8 Ohmy (paralelní zapojení s výsledkem 4 Ohmy).

Dvoupásmové reprobedny, tedy dva rozdílné reproduktory v jedné reprobedně vychází z paralelního nebo sériového zapojení. Můžeme zvolit reproduktory 8 a 8 Ohmů, kdy při paralelním zapojení reproduktorů vyjdou požadované 4 Ohmy.

Třípásmové reprobedny jsou větším oříškem. Zde se

 

4. ZAMĚŘENÍ NA CITLIVOST (dB)

Citlivost je velmi důležitý údaj a většinou zásadně podceňovaný. Citlivost celého systému by měla být co nejvyšší a především u každého měniče co nejpodobnější. Proč? Protože chceme, aby všechny reproduktory hrály "stejně silně".

Příklad: Středobasový reproduktor 50W a 82dB nám bude hrát výrazně méně jak výškový reproduktor 20W a 95dB, protože má zásadně nižší citlivost. Zatímco zesilovač do obou reproduktorů posílá totožný příkon 10W, výškový reproduktor je schopen při 10W zahrát podstatně hlasitěji a to díky vyšší citlivosti.

Z toho důvodu je důležité se zaměřit ne na podobný výkon reproduktorů, ale na podobnou citlivost.

Údaj dB nám údává akustický tlak na jeden metr při vybuzení 1 Wattem (dB / W / m). Nejúžasnější na tom je to, že každé 3dB znamenají zdvojnásobení. Je tedy velká výhoda vybírat reproduktory s co nejvyšší citlivostí. Na příkladu níže vidíme proč.

Repro 90dB => 1W - 90dB; 10W - 100dB; 100W - 110dB
Repro 94dB => 1W - 94dB; 10W - 104dB; 20W - 107dB; 40W - 110dB

Zatímco reproduktor s 90dB potřebuje k dosažení 110dB 100W, reproduktor s 94dB potřebuje jen 40W!

 

5. VÝKON REPRODUKTORU (Watt)

Výkon reproduktoru je samozřejmě také podstatnou částí výběru reproduktoru. Pro většinu lidí dokonce tou nejdůležitější a bohužel se tak stává nejskreslenější hodnotou používanou marketingem.

Zde je důležité zapamatovat si jedno pravidlo. Jediný reálně porovnatelný, reálně využitelný výkon reproduktoru je uveden ve Watt RMS, Watt AES nebo Watt Nominal Pover. Další hodnoty jako PMPO, Music Power apod. jsou hodnoty, které jsou většinou marketingově zkreslené a nic nevypovídají o výsledném výkonu. Hodnota Watt Max je udávaný údaj výkonu, který dokáže reproduktor zahrát na velmi krátkou dobu, není však tak důelžitým uakzatelem, jako hodnoty uvedené výše.

Hodnota Watt RMS by měla být ideálně +- stejná, jako výstupní hodnota Watt RMS / kanál u zesilovače.

Příklad: máme-li dvoukanálový zesilovač 2 x 100 W RMS, znamená to, že na jeden kanál je vhodné použít reproduktory o celkovém výkonu 100 W RMS. Můžeme vybrat například výškový reproduktor se 40 W RMS a středobasový s 50 W RMS. Takto využijeme maximální potenciál zesilovače s mírnou rezervou.